Karnitynę dostarczamy również do organizmu z pożywieniem. Najwięcej jej znajdziemy w przetworach mlecznych, rybach i mięsie, przede wszystkim w wieprzowinie, baraninie i wołowinie. Produkty pochodzenia roślinnego zawierają zbyt mało l-karnityny, aby dzięki nim pokryć zapotrzebowanie na tę substancję, które wynosi 15 mg na dobę.
Niedobór l-karnityny może prowadzić do wielu groźnych schorzeń, wśród których należy wymienić te, które dotyczą tkanki mięśniowej: miopatia (osłabienie mięśni szkieletowych), uszkodzenia mięśni oraz niewydolność mięśnia sercowego. L-karnityna jest podawana pomocniczo w przypadku przeprowadzania dializ, leczeniu zaburzeń związanych z gospodarką tłuszczową, otyłością i chorobą Alzheimera, a także u osób cierpiących na AIDS, miażdżycę naczyń obwodowych, chorobę wieńcową oraz niewydolność krążenia.
L-karnityna powoduje, że organizm wytwarza energię z zapasów tłuszczowych, a ponadto zapobiega ponownemu tworzeniu się komórek tłuszczowych i ich magazynowaniu. Niestety mitochondria przemieniają tłuszcz w energie wtedy, gdy organizm wykazuje na tę energię zapotrzebowanie, czyli np. podczas ćwiczeń fizycznych. L-karnityna sama w sobie nie powoduje przemian energetycznych, a jedynie ułatwia transport komórek tłuszczowych do mitochondriów.Dlatego trudno o efekty, jeżeli suplementacja diety za pomocą preparatów zawierających l-karnitynę, nie będzie poparta treningiem fizycznym.
W celach odchudzających można stosować l-karnitynę w postaci tabletek i kapsułek albo też suplementy, które oprócz l-karnityny mają w swoim składzie również inne substancje wspomagające proces odchudzania, np. zielona herbata, ocet jabłkowy czy chrom.Coraz częściej l-karnityna dodawana jest do spalaczy tłuszczu, gdzie występuje razem z termogenikami, m.in. guaraną, kofeiną czy kwasem linolowym CLA.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz