niedziela, 6 stycznia 2013

L-karnityna a odchudzanie.

Karnityna to związek chemiczny, który jest syntetyzowany w naszym organizmie z aminokwasów lizyny i metioniny. L-karnityna wzięła swoją nazwę od łacińskiego określenia carnio (mięso), ponieważ po raz pierwszy uzyskano ją z mięśni. Jej inna nazwa to witamina Bt. Karnityna typu D  nie posiada działania biologicznie czynnego, w przeciwieństwie do karnityny typu L, która wpływa na przemiany lipidowe i kondycję mięśni. Główną rolą l-karnityny jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie są one spalane i dzięki temu powstaje energia, którą wykorzystujemy do pracy naszego organizmu. Substancja ta pomaga również w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Ten związek chemiczny ulega syntezie w wątrobie, nerkach i mózgu. Jej synteza w wątrobie wymaga obecności witamin C, PP, B6 i żelaza.

Karnitynę dostarczamy również do organizmu z pożywieniem. Najwięcej jej znajdziemy w przetworach mlecznych, rybach  i mięsie, przede wszystkim w wieprzowinie, baraninie i wołowinie. Produkty pochodzenia roślinnego zawierają zbyt mało l-karnityny, aby dzięki nim pokryć zapotrzebowanie na tę substancję, które wynosi 15 mg na dobę. 

L-karnityna to substancja bardzo często dodawana do rożnego rodzaju suplementów dla sportowców i osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Dodatkowa suplementacja l-karnityny zalecana jest właśnie sportowcom uprawiającym intensywny trening fizyczny i  osobom ciężko pracującym fizycznie, a także wegetarianom. To właśnie wegetarianie są szczególnie narażeni na niedobór l-karnityny.

Niedobór l-karnityny może prowadzić do wielu groźnych schorzeń, wśród których należy wymienić te, które   dotyczą tkanki mięśniowej: miopatia (osłabienie mięśni szkieletowych), uszkodzenia mięśni oraz niewydolność mięśnia sercowego. L-karnityna jest podawana pomocniczo w przypadku przeprowadzania  dializ, leczeniu zaburzeń związanych z gospodarką tłuszczową, otyłością i chorobą Alzheimera, a także u osób cierpiących na AIDS, miażdżycę naczyń obwodowych, chorobę wieńcową oraz niewydolność krążenia.

Niektóre badania sugerują, że dodatkowa podaż l-karnityny może przyspieszać proces spalania tłuszczów, a w konsekwencji prowadzić do większej utraty masy ciała. Wyniki jednak nie są jednoznaczne dlatego nie można oczekiwać cudów po zastosowaniu tego suplementu. Nie należy spodziewać się, że sama podaż l-karnityny przyczyni się do obniżenia masy ciała, ewentualnie będzie ona miała wpływ wspomagający przy równoczesnym zastosowaniu diety oraz aktywności fizycznej.
L-karnityna powoduje, że organizm wytwarza energię z zapasów tłuszczowych, a ponadto zapobiega ponownemu tworzeniu się komórek tłuszczowych i ich magazynowaniu. Niestety mitochondria przemieniają tłuszcz w energie wtedy, gdy organizm wykazuje na tę energię zapotrzebowanie, czyli np. podczas ćwiczeń fizycznych. L-karnityna sama w sobie nie powoduje przemian energetycznych, a jedynie ułatwia transport komórek tłuszczowych do mitochondriów.Dlatego trudno o efekty, jeżeli suplementacja diety za pomocą preparatów zawierających l-karnitynę, nie będzie poparta treningiem fizycznym. 

W celach odchudzających można stosować l-karnitynę w postaci tabletek i  kapsułek albo też suplementy, które oprócz l-karnityny mają w swoim składzie również inne substancje wspomagające proces odchudzania, np. zielona herbata, ocet jabłkowy czy chrom.Coraz częściej l-karnityna dodawana jest do spalaczy tłuszczu, gdzie występuje razem z termogenikami, m.in. guaraną, kofeiną czy kwasem linolowym CLA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz